Transkripce

Co je to transkripce?

Muzikanti tomu většinou říkají "stahování". Ve skutečnosti to neznamená nic jiného než odsposlechnutí skladby a její převedení do psané podoby, ať už jsou to noty, akordy, nejrůznější poznámky, tabulatury nebo jejich kombinace. Stahování je něco, čemu by se měli věnovat všichni aktivní muzikanti. Cvičíme si tím ucho a techniku, budujeme repertoár ale hlavně rozšiřujeme své hudební obzory. Pro nás basisty je to zvlášť důležitá dovednost, protože už z povahy hudby kterou hrajeme často nemáme k dispozici žádné noty, dostaneme jen nahrávky a musíme si nějak poradit.

Proč stahovat basové linky?

Baskytara totiž nemá dlouholetou akademickou tradici, je to relativně mladý nástroj a najít kvalitní materiály není vůbec jednoduché. Samozřejmě existují nejrůznější tabulatury a bass cover videa, ale jestli jste se podle nich zkoušeli něco naučit, asi jste sami zjistili že jejich kvalita a přesnost je vcelku nevyzpytatelná. Taky si myslím, že z hlediska vašeho hudebního rozvoje tady to okoukávání z tabů a videí není moc dobrý způsob jak se učit skladby. To říkám z vlastní zkušenosti, sám patřím do "youtubové generace" basistů, ale to je asi debata na jiný den :)

Takže když se na chvíli převléknu do učitelského, byl bych zdaleka nejraději kdybyste si všechno stahovali sami, a snažím se k tomu v rámci možností vést všechny své studenty. Ale právě to je klíčové, v rámci možností. Než se do toho dostanete, stáhnout celou skladbu vám může zabrat obrovské množství času a pokud jste to nikdy nedělali, možná se to zdá jako nepřekonatelný úkol. To určitě není, ale ne každý na to má čas. Jestli je pro vás hraní na basu koníček, chcete se po práci odreagovat a zahrát si svoji oblíbenou písničku, je jasné, že nebudete trávit hodiny přetáčením nahrávek a hledáním správných tónů.

Co nabízím?

Pokud i tak chcete mít jistotu, že se skladbu naučíte správně, můžete se mi ozvat a já vám připravím transkripci ve formátu na kterém se domluvíme. Mám už toho nastahováno celkem dost, ať už to jsou věci které jsem se musel naučit kvůli hraní, které jsme probírali se studenty nebo něco, co se mi tak líbilo že jsem si to prostě chtěl zahrát. Některé své transkripce postupně zveřejňuji na serveru musescore (odkaz nahoře), kde si je můžete úplně zdarma prohlédnout, ale hlavně přehrát s originální nahrávkou, zpomalit, zasmyčkovat, vrátit se na kterýkoliv takt... Pokud zrovna nevíte co si zahrát tak věřím že tady najdete spoustu zábavy :) postupně tam budu přidávat další skladby, tak se občas koukněte jestli se objevilo něco nového.

V rámci transkripce je v ceně taky hodinová online konzultace, kde můžeme probrat například prstoklady nebo teorii která je ve skladbě použitá. Za sebe musím říct, že díky tomu mě to mnohem víc baví dělat, protože si připadám jako pedagog a ne jen jako nějaký glorifikovaný generátor tabulatur. Vidím v tom zásadní rozdíl, a hlavně jsem přesvědčený že vy sami z toho vytěžíte mnohem větší užitek, než kdybych vám jen poslal hotový soubor. Odnesete si třeba novou techniku, nebo se naučíte improvizovat v rámci dané harmonie a díky tomu se budete moct oprostit od původní basové linky a zahrát si ji po svém, a to si myslím že stojí za to. 

Pokud byste chtěli, abych vám vyhotovil transkripci na zakázku, ozvěte se mi a domluvíme se na podrobnostech. Termín dodání a cena se můžou hodně lišit podle samotné skladby a toho co všechno chcete rozepsat. Pokud vám stačí jen základní rytmus a harmonie, bude to méně. Pokud se celou dobu opakuje jedna basová linka pořád dokola, bude to mnohem méně. Pokud je to komplikovaná dlouhá skladba kde je hodně částí a pořád se něco mění, bude to více. A nejspíš bych to správně neměl říkat, ale jestli mě ta skladba bude hodně bavit tak to taky může být méně :) Tak se nebojte ozvat.